2022 Közreműködéseink

A NÉPZENE NAPJA SZENTESEN 2022 / II. , 2022. 07 . 16.

Balla Tibor (tekerő / Lement a nap a maga járásán …. ) és Vizeli Balázs (hegedű / Rákóczi kesergő _ gyimesi halottkísérő) muzsikaszóval tisztelgett a 2022. 07. 12-én Szentesen elhunyt Bácskai Mihályné Molnár Erzsébet (1931- 2022) személyiségére és munkásságára, a szentesi Horváth Mihály Gimnázium kiváló tanárára, a szentesi kulturális élet meghatározó alakjára.
Nyugodjon békében!

„Gyulainé édesanyám,
Engedje meg azt az egyet,
Hogy kérjem meg Kádár Katát,
Jobbágyunknak szép leányát.” …

Kádár Kata balladáját (Bartók Béla / Tekerőpatak, 1907) Vizeli Márton énekelte.

„A hazai kutatás sokat foglalkozott a regölés és a regősének kérdéseivel, mert abban finnugor kori réteget és a téli napforduló megünneplésének pogány nyomatit vélte felfedezni. (…) A regős (énekmondó) a nyelvészek és őstörténészek véleménye szerint a régi magyarok sámánjainak, varázslóinak egyik elnevezése lehetett. A reg szó valószínűleg a sámán pap révületében mondott szövegére vonatkozhatott.”
Forrás: Tátrai Zsuzsanna – Karácsony Molnár Erika: Jeles napok, ünnepi szokások / Jelenlevő Múlt / Planétás Kiadó, Bp., 1997., 238. old.

Forrás: Nógrády Andor: „Magyar népballadák és románcok”
Nógrády Andor magánkiadása, Bp., 2013., 76. old.

Bácskainé Erzsike néni 2019. 04. 15-én Derzsi Kovács Jenőre  – a Horváth Mihály Gimnázium  egyik kiváló tanárára, népdalgyűjtőre, zeneszerzőre – emlékezik lakhelyénél halála 50. évfordulóján.
(Szentes, Pólya u. 4.)

Fotó: Szentesi Gyors

A Zöldág Hagyományőrző Szakkör néhány tagja – Hankó Györgyné, Szabó Jolán, Tóthné Mucsi Erzsébet – „felvidéki” viseletben jelent meg a mély érelmeket és követendő intelmeket is közvetítő kiváló ünnepségen.

Honlapunk Folklór anyagok c. menüjében
Kodály és Trianon: „Ne bántsd a magyart!” című írása olvasható
Dr. Tóthpál József (CSc, művelődésfilozófus, cimzetes főiskolai tanár, a MTA köztestületi tagja, a Nemzeti Filharmónia ny. igazgatója, Budapest).
Forrás: VALÓSÁG / 2020. 12. szám, 65-70. old.

XI. KÉZMŰVES ÍZEK FESZTIVÁLJA
A SZENTESI MŰVELŐDÉSI KÖZPONTBAN

SZENTES, 2022. 04. 18.-án HÚSVÉT HÉTFŐN 8.30 -18.00 között

A Zöldág Hagyományőrző Szakkör összefoglalója az általa bemutatott műsorokról és tapasztalatokról képmelléklettel.

1.1./ Felkészülés a rendezvényre műsorszámokkal, melyeket Pódium és Előadó termekben láthattak, hallhattak „vízbevető, vízbehányó hétfőn”

a/ Adjon Isten minden jót… székelyföldi forgatós / néptánc koreográfia

b/ Bodrogközi énekes gyermekjátékok és néptáncok / koreográfia

c/ Téltemetés (Kisze báb kidobása) és Tavaszköszöntő mágia (Zöld ág behozatala) a Húsvéti ünnepkörben, a Virág vasárnaptól Fehér vasárnapig (Komálás napja is) tartó időszak népszokásaiból bemutató.

d/ A húsvéti tojásfestés története / Berg Judit: Tündérnaptár című könyvéből felolvasva szerepek szerint (19-24. oldalig) kicsinyeknek és nagyoknak.

e/ Gyermekbiblia: A fiú a templomban / Jász Kende András

f/ Merza József: Ünnepi ének Húsvétra / Tóthné Mucsi Erzsébet

g/ József Attila: Imádság megfáradtaknak / Jászné Gyovai Ágnes

gy/ Komálás szokása, a komatál tartalma a hagyományban a Húsvétot követő Fehér vasárnapon / Hankó Györgyné

h/ Játszódjunk tavaszi énekes népi gyermek körjátékokat! / Hankó Györgyné

i/ Szentesi és húsvéti népdalok tekerőn és citerán Balla Tibor előadásában
j/ Húsvéti locsolóversek nyuszikás kártyákon felolvasásra csoki nyuszikért…/ Hankó Györgyné

„Ennek a háznak udvarában, / Szép kis bimbót láttam,
Vizet hoztam a tövére, / Szálljon áldás a fejére! / Szabad-e locsolni?’
(Tátrai Zs.- Karácsony M. E.: Jeles napok, ünnepi szokások
Planétás Kiadó, Bp. 1997., 101. oldal)

k/ Rendezvényt záró táncház a Pódium teremben Balla Tibor muzsikájára, Hankó Györgyné vezetésével.

1.2.1. / A koreográfiák és a táncház előadói a Zöldág Hagyományőrző Szakkör tagjai:
Balla Tibor, Hankó Györgyné, Haviarik Erzsébet, Jászné Gyovai Ágnes,
Jász Kende András, Papp Erzsébet (Áprily Lajos: Április / versmondás),
Pintér Katalin (az 1. c műsorban!), Tóthné Mucsi Erzsébet

1.2.2./ Meghívott vendégek: Magyar Csárdás Project tagjai / Budapest:
Bartha Zoltán Ágoston (tekerő), Farkas Márton (ének), akik 2 x 30 perces műsorukat rögzítették, majd hamarosan közzétették. https://www.youtube.com/watch?v=CqckaEXiMqI

1.3./ Kellékek a napi programokhoz:
a/ Nyári viseletek (piros szegélyű felső szoknyák, zöld apró mintás kötények, fehér hosszú ujjú blúzok, piros gyöngysorok, horgolt meleg vállkendők

b/ A nyári viselethez kiegészítők: zöld ágak, üvegváza, ünnepi asztal, szőttes terítő, Kisze báb, sódar tálcán tojással, zöldhagymával, komatálak

c/ Székelyföldi 4 színben (piros, kék, zöld, barna) kockás szoknya, mellény,
fehér blúz és kötény, piros gyöngysor, alsó szoknya, lefogó szoknya

d/ Hímzett fekete kötény, mellény, csipkesorokkal ellátott felső szoknya, több alsószoknya, fehér csipkés keszkenő

e/ férfi fekete mellény, férfi fekete hímzett mellény és szőttes kötény

f/ A b-c pontokban ismertetett viseletek és az „a” pontban szereplő zöld apró mintás kötények készítői 2020-2022 között Hankó Györgyné tervei alapján:
– Gépi varrók: Béres, Ilona, Kiss Józsefné, Kozmáné Gyovai Mónika,
– Kézi hímzés: Sípos Mária
g/ 2 db 2-2 oldalra nyitható paraván 1-1 franciaágy takaróval borítva, hímes tojás, nyuszi, húsvéti felirattal díszítve, kosárkában piros műanyagtojások, 2 db vasaló, 2 db vasalódeszka

gy/ Szövegkönyv nyomtatása, hangosítás és előadótér a műsorokhoz elkészítése /dekorálás/ Hankó Györgyné vezetésével.

1.4./ ÖNKÉNTES MUNKA:
A szükséges viseletek, eszközök összekészítése, szállításuk a fellépések helyszínére, majd vissza a KB3 próbaterembe. Részt vettek a szakkör tagjain kívül még a következő segítők pl. varrásban, vasalásban, öltöztetésben, szállításban, dekorálásban stb.:
Hankó Gergely, Hankóné Králik Orsolya, Kiss Józsefné, Maczelkáné Rónyai Julianna (fotózás), Matkócsik Bettike, Nagy Zsolt (fotózás), Simon Attiláné, Szabó Eszterke, Szabó Hankó Judit

1.5/ KIFIZETÉSEK A SZENTESI VENDÉGSZERETET EGYESÜLET forrásából a Zöldág HSZ XI. KÍF rendezvényi költségeire:
Szentesi taxi igénybevétel 4 alkalommal (2022. 04. 14., 20.) a SZVE költsége 4.000,- Ft.

1.6./ Népzenei előadói költség az SZVE terhére:
a/ Balla Tibor (tekerő, citera): 15.000,- Ft.
b/ Magyar Csárdás Projekt (tekerő, ének): 70.000,-

1.7./ Ebéd a szakköri tagok részére 6 fő X 1.300,-Ft/adag = 7.800,- Ft.

2. / A rendezvényen való részvétel / szereplés szakmai értékelése

a/ A 2022. március-áprilisi kb. 6 hetes intenzív munka meghozta jutalmát. Felszabadultan és örömmel szerepeltünk. Büszkék vagyunk a Covid járvány utáni rövid időszakban végzett felkészülésünkre.
A tagok közül H. Erzsébet betegsége ill. munkahelyi idő beosztása miatt többször hiányzott a próbákról, ami az egyéni és a közös munkára is igen hátrányos volt. A tagok a rá eső önkéntes munkát ezért az esetek többségében helyette elvégezték. Sajnos a műsorokban sem mindig tudott folyamatosan szerepelni. Ezzel hátrányba hozta magát, a párját és a csoportot.
A csoport néhány tagja és Hankó Györgyné felkészítő vezető gyakran kiegészítő próbákkal tették lehetővé számára felkészülést.

b/ A jelenleg 6 aktív felnőtt tagot számláló Zöldág Hagyományőrző Szakkörben a tagok között baráti és segítői szándék a jellemző. Nagy öröm ez Hankó Györgyné számára is, aki a teljes program rendezője, betanítója és közreműködője ezúttal is.

c/ A szakköri heti min. 2×2 órás munka nem kevés feltöltődéssel, új ismeretetek tárházának elsajátításával jár. Ám ezek mellett áldozatokat kell hozniuk a tagoknak és bizonyára a családjaiknak is pl. családtagjuk távolléte és anyagi szempont miatt.

d/ Sajnos a szakkörbe pl. az elmúlt 2-3 évben belépők többsége ezeket nem tudta vállalni folyamatosan pl. időhiány, fizikai adottságok (erőnlét, ritmusérzék, tiszta éneklés, memóriai állapota, monotónia tűrés a folyamatok elsajátításához, alkalmazkodás a feladatokhoz és a közösséghez, az önálló felkészülés pl. motívumok gyakorlása online tanulásokkal), és a szerény költségek (havi néhány ezer Ft/ fő) vállalása a csoport fenntartása érdekében.

e/ Szomorú veszteségünk azóta is, hogy az elmúlt években 5 tag min. 2-10 évet néptánccal töltött ideje ellenére nem folytatja ezt a szép feladatot velünk tovább. Döntésüket élethelyzetük megváltozása indokolta.

f/ A Hankó Györgyné által összeállított, betanított és betanult műsor a HÚSVÉTI ÜNNEPKÖR igen gazdag, tájegységekre jellemző HAGYOMÁNYAIT ismertette meg a szerény számú nézőkkel „általánosságban”. Sajnos e téren hiányos az emberek tájékozottsága. Ezért és az időhiány, a figyelem lankadása, saját képességeink „behatároltsága”) miatt „sűrítettük” az egyes szakrális eseményeket.

3./ A rendezvény mindezek ellenére NAGYON JÓ és hasznos alkalom volt arra, hogy az év legnagyobb egyházi ünnepének – Húsvét – szokásaiból szerény lehetőségeinkkel méltón bemutatkozzunk.

a/ Többet tudnánk tenni, ha JÖJJÖN KÖZÉNK! című felhívásunkra gyarapodna létszámunk pl. friss nyugdíjasokkal is magyar folklórunk megismertetése, megélése, tovább hagyományozása céljából is „KODÁLY ORSZÁGÁBAN”!

„Minden gyermeknek úgy kellene táncolnia saját népe táncait,
ahogyan anyanyelvét beszéli.”

(Keszler Mária néprajzkutató, néptánc pedagógus)

b/ Ha a már több éve aktív tagjaink számára lehetőség nyílna e téren vállalt önkéntes munkájuk elismerésére, felmerülő költségeik fedezésére. Ezzel a próbákon való aktívabb részvétel is biztosítottabb lenne!
c/ Ha a Kézműves Ízek Fesztiváljai a továbbiakban olyan időpontban kerülnének megrendezésre, mely időpont nem egy több ezer éves keresztény ünnep napja, ami a családok és ismerősök találkozásának, barátkozásának, mulatságának ideje!

d/ Véleményünk szerint erre a legalkalmasabb időpont Fehérvasárnap, a húsvéti ünnepkör záró napja lenhetne. A hagyományos gasztronómia és a közösségi kapcsolatok régi, bevált szokásainak újraélesztése céljából is.

„Mátka, mátka mátkázzunk, / Holnap délre komázzunk,
Ha éljünk, ha haljunk, Mindég mátkák maradjunk!”
(Tátrai Zs.- Karácsony M. E.: Jeles napok, ünnepi szokások
Planétás Kiadó, Bp. 1997., 107. old.)

e/ A rendezvény látogatottsága szempontjából nem elhanyagolható az éppen aktuális időjárás sem elsősorban a szabadtéri, de a beltéri programok idején sem. 2022. 04. 18-án reggel és délelőtt hideg, esőre hajló idő volt.

4./ Összegzésül köszönetünket fejezem ki mindenkinek, az alant felsoroltaknak név szerint is a rendezvényhez nyújtott segítségükért.
– Szentes Város Önkormányzata, Szentesi Művelődési Központ,
Szentesi Vendégszeretet Egyesület, Városi Visszhang, Szentesi Gyors, Szentes Televízió,
– Szabó Zoltán Ferenc polgármester úr, Urvári Sándor a Szentesi Műv. Központ igazgatója, munkatársai, köztük Csákó Balogh Lajos hangosító,
– Matkócsik Pál a Szentesi Vendégszeretet Egyesület elnöke,
– az ÁRPÁD Szabadidős Sportklub 3 fő segítő hölgy tagja.

Bízunk benne, hogy a későbbiekben is számíthatunk munkájukra
a ZÖLDÁG HAGYOMÁNYŐRZŐ SZAKKÖR által felvállalt néprajzi munkásságai és Szentes Város vendégcsalogató turisztikai tevékenységeinek érdekében.

Szentes, 2022. 05.02. 11.00 Hankó Györgyné Paksi Márta sk.

Zöldág Hagyományőrző Szakkör vezető, néptánc pedagógus,

Szentesi Vendégszeretet Egyesületi (elnökégi) tag,